Szendrey Gitta


Drámainstruktor, Egészségvédő és fejlesztő művészetterapeuta


  • SZÍNHÁZ
  • DRÁMAPEDAGÓGIA
  • MŰVÉSZETTERÁPIA ÉS ÖNISMERET
  • CV
  • SZOLGÁLTATÁSOK ÉS ÁRAK
  • KAPCSOLAT

„A jól vezetett dramatikus játék javára válik minden benne résztvevőnek, korra nemre, körülményekre való tekintet nélkül, hiszen a játszók közösségben tesznek szert olyan tapasztalatokra, melyek segítenek beilleszkedni, önismeretre, emberismeretre, mások tiszteletére nevelnek, önálló gondolkodásra s az alkotáshoz szükséges bátorságra biztatnak.” (Gabnai Katalin)



A drámapedagógiai foglalkozások a kísérletezés biztonságos keretét jelentik számomra.





A drámapedagógia több, mint játék. A drámapedagógia lehetőség a fejlődésre és az alkotásra.


Nincs két ugyanolyan foglalkozás és ebben ez a legizgalmasabb. Minden alkalmat a résztvevők alakítanak, én csak az eszközöket adom a kezükbe, hogy felszabaduljanak és keresgéljenek. A foglalkozásokon szerzett tapasztalatok pedig nem csak arra a néhány órára szólnak: a mindennapokban is inspirációt adhatnak.



A drámapedagógia egyik gyökere a színház, a szerepbe lépés, a másik – a játék.





A foglalkozásokon a résztvevők közös játékokon keresztül saját személyes és csoportos identitásukat is meg tudják élni, ki tudják fejezni biztonságos keretek között. A drámapedagógiai gyakorlatok pozitív hatással vannak a résztvevőkre, mind a személyiségfejlődés, mind a közösségben való részvétel és a közösséggel való munka tekintetében. A foglalkozások lehetőséget adnak a kommunikációra, a kifejezésre és az alkotásra egyaránt. A játékok során fejlődik a problémamegoldás készsége és az intellektuális készség, az önkifejezés és a kreativitás; nő az önbizalom, az önállóság. A gyakorlatok fejlesztik a szociális készségeket és az asszertivitást; fokozzák az empátiát, az önismeretet, a nyitott gondolkodást, a tudatos és felelős cselekvést, a konfliktuskezelést; hozzájárulnak a lelki egészséghez és a reális énkép kialakulásához.



pályám során számos foglalkozást tartottam meg több korosztály számára az óvodásoktól egészen a felnőttekig.



Terveztem és vezettem színházi előadások értését és befogadását segítő foglalkozásokat; tematikus workshopokat, amik egy-egy téma elmélyítését és feldolgozását tűzték ki célul; vezettem több csoportot, melyek tagjaival heti rendszerességgel dolgoztam; szerveztem és vezettem ifjúsági táborokat.


Drámapedagógiai foglalkozásaim során rendszeresen alkalmazok színházi és fórumszínházi gyakorlatokat, emellett a folyamatdráma és a tanítási dráma elemeit is használom.



Színházi nevelési és drámapedagógiai foglalkozások



2016-2017-ig a budapesti Katona József Színházban, 2018-2020-ig a Budaörsi Latinovits Színházban, 2019-ben a CommandARTe Tanodában, 2018-2025-ig a Radnóti Miklós Színházban tartottam színházi előadások értését és befogadását segítő előkészítő és feldolgozó foglalkozásokat, színházpedagógiai és drámapedagógiai foglalkozásokat felnőtteknek és pedagógusoknak, tematikus workshopokat, improvizációs workshopokat, emellett rendszeresen vezetek diákcsoportokat különböző korosztályoknak a kiskamaszoktól, a középiskolásokon és egyetemistákon át a felnőttekig. Rendszeresen részt veszek táborok szervezésében és vezetésében is.


Rádiós interjú a Radnóti Színházban végzett munkám kapcsán

Interjú a RIM P+R Programjáról

Rádiós interjú a Radnóti Színház Gina című előadásához kapcsolódóan

A RIM Egyetemista csoportjának (melynek 2 évadon keresztül csoportvezetője voltam) záró munkája

Interjú a Budaörsi Latinovits Színházban elindított színházi nevelési program kapcsán

Összefoglaló a Budaörsi Latinovits Színház felnőtt workshopjáról



Hosszútávú folyamat a MOFE diákjaival



2024. március - áprilisban 5 alkalmas foglalkozássorozatot terveztem és vezettem, a IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola 6.-os osztályának.


A foglalkozásokat az osztályfőnökkel szoros együttműködésben vittük. Célunk az volt, hogy a közösséget összetartóbbá kovácsoljuk, a diákokat pedig elindítsuk egymás teljes elfogadása felé. A foglalkozások során a csapatépítés mellett gondolkodtunk a bullying szerepköreiről, mechanizmusáról egy fiktív történeten keresztül. Majd feltártuk az osztály megoldandó problémáit és megszületett a csoport szerződése is. Az alkalmakat közös célok kitűzésével zártuk.


Izgalmas és tartalmas foglalkozások voltak, az osztály pedig több olyan útravalót is kapott, amikkel tovább fűzhetik, ami elkezdődött.



Tematikus foglalkozások a bántalmazás témakörében



A 2021/2022-es évadban a Radnóti Miklós Színház Gina című előadásához többféle színházpedagógiai foglalkozás tervezésében és vezetésében vettem részt.


A Gina megtörtént eset alapján készült: egy középosztálybeli házaspár élsportoló gimnazista fia csoportos szexuális abúzus elkövetőjévé válik, „beginázzák” az áldozatot és az internetre kerülnek fel kompromittáló fotók a lányról. A darab a helyzet feldolgozását vizsgálja az elkövető, az áldozat és a szülők szemszögéből.


Az előadásból létrejött osztályterem-színházi program keretében az előadás egyes részeit az osztályteremben levetítettük a diákoknak. Majd ezekből a jelenetekből kiindulva további drámapedagógiai és szociodrámás formákon, irányított beszélgetéseken keresztül a fiatalokkal közösen gondolkoztunk a bántalmazás, a felelősségvállalás és az áldozathibáztatás témáin.


Az előadáshoz készült egy 90 perces előkészítő és egy szintén 90 perces feldolgozó foglalkozás is, melynek keretében a szerep védelmébe léptünk és egy fiktív középiskola osztályaként vizsgáltunk meg különböző csoportdinamikai helyzeteket. Arról játszottunk és beszélgettünk közösen, hogy milyen szereprendszer veszi körül az iskolai zaklatást, mik lehetnek az egyes szereplők indítékai, mi jelenthet segítséget egy ilyen helyzetben.


A foglalkozásokon az évad során 25 osztály vett részt, emellett a P+R program keretében is megtartottuk az előkészítő foglalkozást pedagógusoknak, szakmai fókusszal.


Az iskolai bántalmazásról szóló drámapedagógiai foglalkozásról készült egy rövid bemutató film is.


(Grafika: Szijártó Ádám)



Körön kívül - drámapedagógiai foglalkozás az iskolai bántalmazás ellen



Az iskolai bántalmazás egy megkerülhetetlen és sokakat érintő probléma. Fontosnak tartom, hogy megismerjük a jelenség természetét és megpróbáljuk megérteni, hogy kit mi motivál egy közösségben, ha bántalmazásról van szó. Ezzel a céllal terveztem ezt a bullying témakörét feldolgozó drámapedagógiai foglalkozást. Hiszem, hogy a megoldás bennük van, a fiatalokban. Nekünk felnőtteknek pedig az a feladatunk, hogy eszközöket adjunk a kezükbe és ezekkel vezessük őket a változás felé vezető úton.


A foglalkozást az elmúlt évek során több budapesti általános iskolában is megtartottam, ezzel segítve a közösségek együttműködését.



Küzdj az elnyomás ellen! – színház- és drámapedagógiai workshop az ideális demokráciáról



A Közélet Iskolája felkérésére készültem ezzel a workshoppal, melyet a Kritikai Pedagógia Fesztiválon tartottam meg. A foglalkozás során különböző korosztályú résztvevők dolgoztak együtt és egy folyamatdráma során jártuk körbe, hogy milyen lehet egy ideális demokráciában élni. A folyamatdráma különlegessége, hogy minden megoldás és lehetséges irány a résztvevők aktivitása alapján születik meg.


Cikk az eseményről



FRIDA - egytanáros drámaóra Frida Kahlo életéről és művészetéről



90 perces drámafoglalkozás Frida Kahlo életéről és művészetéről.


Szinopszis:

"Rengeteg dolgot kaptunk és kapunk folyamatosan az élettől: egészséget, ételt, ruhákat, fedélt a fejünk fölé, embereket, akik mellettünk vannak. Sokszor szinte mindent természetesnek veszünk egészen addig, amíg el nem veszítünk valakit, vagy valamit, ami fontos. Szeretném a fiatalokat rávezetni arra, hogy ismerjék fel, értékeljék és vigyázzanak azokra a kincsekre, amijük van és eddig lehet, hogy észre sem vették. Szeretném, ha megtanulnák, hogy az álmoknak mekkora ereje van. Merjenek nagy dolgokról álmodni, merjenek megvalósíthatatlannak tűnő terveket szőni és ne féljenek semmitől, mert mindenre képesek, ha akarják. Ezt az üzenetet pedig Frida Kahlo életén és művészetén keresztül szeretném átadni a résztvevő fiataloknak."


A foglalkozást a Művészetek Völgyében, az Ördögkatlan Fesztiválon, a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, a Marczibányi Téri Művelődési Központban a Színház-Dráma-Nevelés Konferencián és budapesti középiskolákban is megtartottam.



Foglalkozások a Halmozottan hátrányos helyzetű angyalok kara című előadáshoz kapcsolódóan



Foglalkozás tervezőként és vezetőként vettem részt az Utcaszínházi Alkotóközösség Halmozottan hátrányos helyzetű angyalok kara című előadásához kapcsolódó előkészítő és feldolgozó foglalkozásokban, melyek helyszíne az EMMI Budapesti Javítóintézete volt.



Tematikus workshopok



Színházi, drámapedagógiai gyakorlatokat és irányított beszélgetéseket alkalmazó, egy-egy témát fókuszba állító foglalkozások tervezésében és vezetésében vettem részt drámainstruktorként.


Foglalkozások:

- Tényleg te döntesz? – Hol van a határa a szabad döntéshozatalnak?

- „Ezt is elviszem magammal…” – Menni vagy maradni?

- 17 doboz cigi – Kinek mit jelent 20.000 forint?

- Nem mindenki Beyoncé - Hogyan legyen önmagam egy társaságban?



Egy kupac kufli - dramatikus játszóház



Egy kupac kufli - dramatikus játszóház 4-6 évesek számára, Dániel András: Kuflik című mesekönyve alapján. A foglalkozást az Ördögkatlan Fesztiválon, a Színház-és Filmművészeti Egyetemen és a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban tartottam meg.



A Radnóti színházban készült fotókat csoszó gabriella készítette.



Ha kérdésed, kérésed van a programokkal kapcsolatban, vagy szeretnél foglalkozást igényelni, keress bizalommal!


kapcsolat

Szendrey Gitta



Drámainstruktor, Egészségvédő és fejlesztő művészetterapeuta